Svátek má: Ivo

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina: Buď budeme v NATO nebo obnovíme jaderné zbraně

Ukrajina: Buď budeme v NATO nebo obnovíme jaderné zbraně

Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrej Melnyk vyzval vedení Německa, aby pro Ukrajiny dosáhlo vstupu do NATO kvůli své „historické odpovědnosti“ vůči ukrajinskému lidu.

Andrej Melnyk, ukrajinský velvyslanec v Německu
19. dubna 2021 - 03:20

„Zejména Německo jako země, která nese zvláštní historickou odpovědnost za nacistické zločiny proti ukrajinskému lidu, musí hrát vedoucí roli, aby se Ukrajina stala členem NATO," řekl velvyslanec.

Poznamenal, že rozhodnutí o přijetí Ukrajiny do NATO nebude představovat „provokaci proti Rusku“.

Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrej Melnyk v rozhovoru pro Deutschlandfunk vyjádřil názor, že pokud Ukrajině nebude uděleno členství v NATO, může země „znovu přemýšlet o jaderném statusu“.

„Buď se staneme součástí aliance, jako je NATO, a pomůžeme Evropě posílit sebedůvěru, nebo nám zbude jediná možnost: vyzbrojit se, možná znovu přemýšlet o jaderném stavu," řekl Melnyk.Podle ukrajinského velvyslance, Kyjev oceňuje podporu z jiných zemí, ale „to stále nestačí.“ Poznamenal, že Ukrajina „potřebuje vážné kroky“.

Státní tajemník francouzského ministerstva zahraničí Clement Bon již dříve označil  vyhlídku na vstup Ukrajiny do Evropské unie za marnou .

(rp,prvnizpravy.cz,rt, foto:arch.)