Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

MH17: JIT se snaží přizpůsobit fakta předem stanovenému výsledku

MH17:  JIT se snaží přizpůsobit fakta předem stanovenému výsledku

Proces s havárií Boeingu MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014 se v Nizozemsku posunul vpřed.Svědectví očitých svědků bylo poprvé přečteno o tom, co vyšetřování považují za spuštění protiletadlového raketového systému Buk směrem k trase Malaysian Airlines.

Ilustrační foto
10. června 2021 - 03:20

Svědci byli vyslýcháni jak Mezinárodním vyšetřovacím týmem (JIT), tak vyšetřujícím soudcem.

Celkem 20 svědků uvedlo, že viděli na obloze stopu z vypuštěné rakety. 12 z nich také zaslechlo rachot nebo výbuch, který předcházel této stopě  na obloze. Z těchto 12 osmi lidí přímo vidělo nebo slyšelo let rakety na obloze.

Většina dotazovaných svědků odpověděla na otázku možného místa odpálení rakety a uvedla směr nalevo od Snežnoje. Někteří označili přesnější polohu - místo nedaleko Snežnoje  nebo vesnice Pervomajskoje.

Tyto výroky se shodují s výpočty belgických odborníků a závěrem vyšetřování, že Boeing byl sestřelen raketou vystřelenou z pole poblíž vesnice Pervomajskoje v oblasti Snežnoje.

Ve stejné době 11 svědků, kteří slyšeli odpálení rakety, uvedlo, že ve stejný den sami viděli raketový systém protivzdušné obrany Buk nebo slyšeli, že se nachází v oblasti. Tři svědci tvrdí, že byli v bezprostřední blízkosti místa startu rakety, slyšeli nebo viděli její let a pozorovali její stopu na obloze.

Soud věnoval zvláštní pozornost výpovědi svědka označeného jako X48 .

Svědek X48 oznámil, že dne 17. července 2014, krátce před havárií Boeingu (kolem 16:20 místního času), byl na kontrolním stanovišti poblíž vesnice Pervomajskoje. Viděl kolem projíždět vojenské vozidlo se zelenými raketami, které se poté vydalo směrem k zemědělskému poli a zmizelo za stromy.

Potom svědek zaslechl řev, po kterém se ozvalo pískání a viděl, jak se na obloze objevila bílá čára, která směřovala k městu Torez (soudě podle údajů radarů a „černých skříněk“, právě v tomto směru Boeing MH17 byl v tu chvíli). O chvíli později bylo na obloze slyšet explozi a poté svědek viděl vrak letadla padajícího z mraků na zem.

Krátce nato viděl svědek X48 válečné vozidlo pohybující se v opačném směru, přičemž jedna z raket na vrcholu vozidla chyběla. A část pole, ze kterého přišel výbuch, je v plamenech.

Soud představil technické vlastnosti raketového systému protivzdušné obrany Buk a údaje o tom, že po odpálení rakety se na místě komplexu vytvořil oblak plynů a mohlo dojít také k požáru (pokud k tomu napomáhá například přítomnost suché trávy).

Létící raketa Buk zanechává ve vzduchu contrail, který lze vidět ještě několik minut. Okamžik startu je také doprovázen zvukem hlasitého třesku, ke kterému dochází v důsledku skutečnosti, že raketa vyvíjí nadzvukovou rychlost. Tento zvuk, podle provedené dokumentace a testů, lze slyšet na vzdálenost přibližně pěti kilometrů po dobu 20 sekund.

Za účelem posouzení spolehlivosti tohoto svědectví vyšetřující soudce zkoumal údaje dle údajů z telefonu. Ukázalo se, že 17. července byl skutečně v oblasti, o které mluvil.

Spálenou část trávy na poli poblíž Pervomajskoje několik dní po havárii Boeingu našel novinář z Daily Telegraph.Údaje o tom, že odpálení rakety u Boeingu proběhlo z pole poblíž Sněžnoje a Pervomajskoje, zveřejnily USA také v roce 2014. Odvolávají se na skutečnost, že jejich vojenský satelit zaznamenal okamžik odpálení rakety. Soud několikrát požádal USA, aby snímek zveřejnily, ale Američané to odmítají s odvoláním na skutečnost, že to odhalí technické možnosti satelitů, které má Pentagon k dispozici.

JIT na Boeingu MH17 zejména odmítl svědectví dvou svědků, kteří uvedli, že viděli odpálení rakety z osady Amvrosjevka poblíž Doněcku, kde byly rozmístěny ukrajinské ozbrojené síly (AFU), uvedl soudce Helein Kerstens-Fokens.


„Dokumentace odkazuje na výpovědi dvou svědků v září 2014, které Rusko předalo Společné vyšetřovací skupině (JIT). Jsou to dvojice ukrajinských uprchlíků ze Snežnoje, kteří nyní žijí v Rusku. Oba vydali stejné svědectví s tím, že 17. července 2014 v 17:20 viděli raketový start ze směru od vesnice Amvrosjevka, kde byla umístěna ukrajinská armáda. Vyšetřovací tým toto svědectví odmítl, především proto, že tato oblast je příliš daleko od bodu, kde letadlo zmizelo z radaru. “

A obžaloba předložila soudu své svědky. To znamená, že se nikdy nedozvíme, kdo řekl, že viděl vypuštění z území milice. A ať už se to skutečně stalo, nebo spíše se to hodí k již rozhodnutému závěru.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil USA ze zadržování skutečností souvisejících s havárií Boeingu MH17 na Donbasu v roce 2014.

Diplomat připomněl, že Washington odmítá poskytnout soudu satelitní snímky, které by mohly osvětlit to, co se stalo.

„Před několika dny nizozemský soud přímo oznámil, že již neexistuje žádná naděje, že Američané tyto snímky poskytnou, a záležitost je pro soud uzavřena." Fakta kolosálního významu se skrývají,“ řekl Lavrov.

7. června vyšlo najevo, že soud v Nizozemsku upustil od pokusů o získání satelitních snímků ze Spojených států souvisejících s havárií Boeingu. Tyto fotografie měly potvrdit odpálení rakety z protiletadlového komplexu Buk poblíž místa havárie v den havárie letadla.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)