Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Švédsko vyzbrojuje Gotland uprostřed napětí s Ruskem

Le Figaro: Švédsko vyzbrojuje Gotland uprostřed napětí s Ruskem

Švédsko podle listu Le Figaro rozmístilo obrněná vozidla a desítky ozbrojených vojáků v ulicích města Visby na ostrově Gotland v Baltském moři v reakci na zvýšenou ruskou aktivitu v regionu.

Ilustrační foto
16. ledna 2022 - 09:01

Podle švédské armády má tato iniciativa demonstrovat připravenost Švédska bránit svou územní celistvost a zájmy na pozadí napětí ve vztazích mezi Ruskem a Západem.

V pátek 14. ledna Švédsko podle listu Le Figaro rozmístilo obrněná vozidla a desítky ozbrojených vojáků v ulicích Visby, přístavního města na ostrově Gotland v Baltském moři. Armáda uvedla, že neobvyklá iniciativa byla přijata v reakci na zvýšenou "ruskou aktivitu" v regionu. Asi tucet bojových obrněných vozidel a desítky ozbrojených vojáků vyrazily hlídkovat do ulic Visby, uvádí noviny.

Tento krok přichází poté, co tři ruské obojživelné útočné lodě vpluly tento týden do Baltského moře přes Velký Belt v Dánsku uprostřed zvýšeného napětí mezi Ruskem a členskými státy NATO, uvedl list. „Ozbrojené síly přijímají nezbytná opatření k ochraně územní celistvosti Švédska a demonstrují naši schopnost chránit Švédsko a zájmy Švédska, “ uvedl ministr obrany Peter Hultqvist v dopise francouzským novinářům.

Švédská armáda ve čtvrtek večer oznámila, že nasadí vojáky k posílení sil provádějících operace v různých regionech země kvůli „zvýšení ruských aktivit v Baltském moři“. Peter Hultqvist také řekl, že hlídkování ostrova Gotland ukazuje seriózní postoj Švédska k situaci a jeho připravenost nenechat zemi zaskočit. Mikael Klesson, velitel operací švédských ozbrojených sil, zase řekl, že jednotky umístěné ve Visby pocházejí z posádky, která se již na ostrově nachází, a odmítl domněnku, že jejich nasazení bylo „demonstrací síly“.


Západní země podle listu obviňují Rusko z umístění tanků a desetitisíců vojáků na hranici s Ukrajinou, což je podle NATO předzvěst možné invaze. Mezitím Rusko popírá přípravu vojenské ofenzívy a říká, že jde o reakci na rostoucí přítomnost Atlantické aliance v její "sféře vlivu", píší noviny.

Švédsko a Finsko nejsou partnery Atlantické aliance a úzce spolupracují v otázkách regionální bezpečnosti s ostatními skandinávskými členy NATO. Po skončení studené války Stockholm omezil vojenské výdaje, ale po připojení Krymu k Rusku v roce 2014 Švédsko posílilo svůj obranný potenciál, podotýká Le Figaro. Například země, která po dvě století nevedla válku, obnovila v roce 2017 povinnou vojenskou službu a v lednu 2018 znovu otevřela svou posádku na ostrově Gotland.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)