Svátek má: Ivo

Byznys

Velikost textu:

Americké statistiky potvrdí silné oživení tamní ekonomiky

Americké statistiky potvrdí silné oživení tamní ekonomiky

V USA zveřejní březnové maloobchodní tržby, které by měly být podpořeny dalším kolem fiskální podpory a jejich výše tak podle nás vzroste meziměsíčně o 4,3 %.

Ilustrační foto
15. dubna 2021 - 09:30

Oživení americké ekonomiky by se mělo odrazit také ve výsledcích tamního výrobního sektoru, jehož produkce podle našeho odhadu v březnu vzrostla o 2,6 %. Indikátory podnikatelského sentimentu amerického Fedu se zřejmě udrží poblíž historických maxim. Příznivý vývoj na trhu práce v USA by pak měl potvrdit pokračují pokles týdenního počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Martin Gürtler, analytik KOmerční banky.

Bidenův balíček zvýší maloobchodní prodeje

Dnešek bude především ve znamení amerických makroekonomických čísel, které by měly ukázat na svižné oživení tamního hospodářství. Tomu pomohlo významné rozvolnění protiepidemických opatření. Pandemie je totiž v USA na ústupu, což dokazuje i počet nových případů nákazy, který je nejnižší od konce loňského října. USA mají navíc vysokou šanci udělat za pandemií definitivní tečku, když patří mezi nejrychleji očkující země na světě. Alespoň jednu dávku vakcíny tam již dostalo 36 % obyvatel. Optimistický výhled americké ekonomiky se odráží také ve vyšších inflačních očekáváních finančního trhu, v růstu akciových indexů či ve vyšších výnosech dluhopisů.

Silnou podporu tamní ekonomice poskytla také výrazně expanzivní fiskální politika, která by se měla projevit i ve výši březnových maloobchodních tržeb. Ty podle našeho odhadu vzrostly meziměsíčně o výrazných 4,3 % po předchozím poklesu o 3 %. Vývoj amerických maloobchodních tržeb je v posledních měsících hodně rozkolísaný, když právě odráží načasování výplat vládní podpory. V lednu obdrželi Američané vydělávající méně než 75 tis. dolarů za rok jednorázový finanční příspěvek ve výši 600 dolarů a výsledkem byl raketový nárůst maloobchodních tržeb meziměsíčně o 7,6 %. V únoru vlivem vysoké srovnávací základy tržby mírně klesly, v průběhu března však byla vyplacena další jednorázová pomoc, a to ve výši 1 400 dolarů. Tento stimul by měl podle našeho názoru znovu podpořit maloobchodní prodeje, které jsou již nyní výrazně nad předkrizovou úrovní (viz graf na levé straně).

Oživující americká ekonomika by se měla projevit také v růstu průmyslové produkce a v dalším zlepšení týdenních statistik z trhu práce. Březnová průmyslová produkce podle nás vzrostla meziměsíčně o 2,6 %. Pokračující optimismus v americkém podnikatelském sektoru by dnes měly potvrdit hned dva indikátory Fedu za měsíc duben. Ten newyorský by podle tržního odhadu měl vzrůst na 20 b., tedy na nejvyšší hodnotu od listopadu 2018. V případě filadelfského indexu se sice očekává mírná korekce, avšak po výrazném březnovém nárůstu, kdy jeho hodnota byla nejvyšší za posledních zhruba 50 let. Za celý letošní rok očekáváme růst amerického HDP o 5,4 %.

[BANNR]

Evropský průmysl v únoru klesl o 1 %

Průmyslová produkce v eurozóně v únoru klesla meziměsíčně o 1 % a ve srovnání s loňskem byla nižší o 1,6 %. To bylo zhruba v souladu s tím, co analytici předpovídali. Z velkých ekonomik eurozóny klesla průmyslová produkce zejména ve Francii a také v Německu (meziměsíčně o 4,7 %, resp. 1,8 %). V Itálii a Španělsku pak výroba zhruba stagnovala. Nižší výkon evropského výrobního sektoru souvisel především s problematickými dodávkami výrobních vstupů v důsledku platných protiepidemických opatření. Nejpalčivějším je pro Evropu především nedostatek součástek pro automobilový průmysl. Příspěvek průmyslu jako celku k růstu evropského HDP bude v prvním čtvrtletí letošního roku zcela jistě nižší, než jaký byl na konci roku loňského, kdy růst výroby podpořily jednorázové vlivy souvisejí s koncem pobrexitového přechodného období či s přísnějšími emisními standardy v automobilovém průmyslu. Ekonomika eurozóny tak podle našeho odhadu v prvním letošním čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 0,3 %. Předstihové ukazatele však indikují, že další měsíce by již měly přinést zlepšení a průmyslová produkce by tak mohla opět růst.

Včerejší dění bylo relativně strohé na kurzotvorné informace a finanční trhy se tak pohybovaly poblíž hodnot z konce předchozího dne. Euro k dolaru se obchodovalo nad 1,19 USD/EUR, což je nejsilnější úroveň za přibližně poslední měsíc. Silnější euro pomáhá i české koruně, která včera zůstala pod 26 CZK/EUR. Tlak na slabší korunu však může v dalších dnech vytvářet snižující se rozdíl mezi korunovými a eurovými sazbami. Polský zlotý včera také uzavíral poblíž hodnot z předchozího dne, zatímco maďarský forint nepatrně oslabil.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
612
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
853
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
691.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14740
O2 C.R.
275
UNIPETROL
382.5
VIG
604